02177221941 ( مشاوره حقوقی ) 09120911179 شنبه تا پنجشنبه 10:00-19:30
02177221941 ( مشاوره حقوقی ) 09120911179 شنبه تا پنجشنبه 10:00-19:30

طلاق توافقی با بچه

[تعداد: 2    میانگین: 1.5/5]

زوجین زمانی که تصمیم می گیرند به صورت طلاق توافقی از یکدیگر جدا شوند اگر فرزند مشترکی داشته باشند می توانند در خصوص حضانت و نحوه ، ملاقات فرزند و زمان و مکان ملاقات با یکدیگر به توافق برسند در غیر اینصورت دادگاه با توجه به اینکه فرزند در چه سنی قرار دارد و حضانت فرزند در آن مدت قانونا حق کدامیک از زوجین می باشد، تکلیف مساله را روشن می کند.

هرکدام از زوجین که حق حضانت خود را به طرف دیگر واگذار کرده است در صورتی که بخواهد حضانت خود را پس بگیرد تنها می تواند از طریق مراجعه به دادگاه و اثبات عدم صلاحیت طرفی که حضانت را عهده دار است ، اقدام نماید.

نفقه تا زمانی که فرزند از لحاظ مالی شرایط استقلال مالی را پیدا نکرده است قاعدتا بر عهده ی پدر است مگر اینکه زوجین در زمان طلاق توافقی راجع به این موضوع نیز به نحو دیگری توافق کنند.

اگر در توافقنامه ی بین زوجین ، تصمیمی در رابطه با زمان و نحوه ی ملاقات فرزند گرفته نشده باشد دادگاه معمولا دو روز اخر هفته را برای این مهم تعیین می کند .

حضانت فرزند دختر و پسر تا ۷ سالگی با مادر است و از این سن تا سن بلوغ که در دختران ۹ سالگی و در پسران ۱۵ سالگی است حق حضانت  به پدر اعطا شده است و دادگاه نمی تواند حقی را که قانون در این سنین فرزند برای والدین در نظر گرفته ، نادیده بگیرد و در این راستا مداخله ای بکند .

البته بعد از رسیدن به سن بلوغ اجازه دادگاه و تصمیم و نظر خود فرزند در که با پدر یا مادر می خواهد زندگی کند نقش تعیین کننده ای دارد . اگر کسی از دادن طفلی که به او سپرده  شده است در موقع مطالبه اشخاصی که قانونا حق مطالبه دارند خود داری کند به مجازات حبس از سه ماه تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد .