02177221941 ( مشاوره حقوقی ) 09120911179 شنبه تا پنجشنبه 10:00-19:30
02177221941 ( مشاوره حقوقی ) 09120911179 شنبه تا پنجشنبه 10:00-19:30

اعتیاد شوهر و طلاق زن

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

با سلام، شوهر من متاسفانه سه ساله که به شیشه معتاده و علاوه بر مشکلات زناشویی که برامون در رابطه ایجاد شده، به فروش برخی وسایل و حتی ضرب و شتم بنده هم روی آورده. من دیروز برگشتم خونه پدرم، واقعا دیگه نمیتونم تحمل کنم، میتونم با اثبات اعتیادش طلاق بگیرم؟

در ابتدا باید گفت که صرف اثبات اعتیاد شوهر، به زن حق طلاق نمیدهد. مطابق شرط هفتم عقدنامه، اعتیاد باید به تشخیص دادگاه مضر باشد و زندگی را مختل کند. همچنین در صورت اثبات اعتیاد، معمولا قضات مهلتی را به شوهر برای ترک میدهند.

توجه : عقدنامه های ازدواج دارای ۱۲ بند هستند که در صورت امضا توسط شوهر، زن اختیار را خواهد داشت که با اثبات آن شرایط، تقاضای طلاق نماید.

نکته اول : علاوه بر ۱۲ بند عقدنامه، زن می تواند از طریق قاعده” عسر و حرج” ( به معنی سختی و دشواری ) و با اثبات اعتیاد غیرقابل درمان و زیان آور شوهر خود، از دادگاه تقاضای طلاق نماید که البته فرآیند طولانی و سختی دارد.

نکته دوم : اگر مرد معتاد چند بار به کمپ رفته باشد، به این معناست که نمبتواند به طور مستمر پاک بماند، بنابرین مدارک کمپ رفتن های ناموفق شوهر می تواند برای زن در دادگاه مفید باشد. همچنین اعتیاد سابق شوهر بر فرضی که بعد ار آن ترک کرده باشد،  هیچ اختیاری را به زن برای طلاق نخواهد داد.

نکته سوم : برای اثبات اعتیاد، دادگاه معتاد را به پزشکی قانونی میفرستد، اما معتادها با ترفندهای میتوانند از مثبت بودن تست اعتیاد، رها شوند. بنابراین به غیر از تست اعتیاد شهاد شهود موثر است. بعضی از قضات از طریق مددکاری و یا کلانتری محل دستور تحقیق در مورد وضعیت اعتیاد شوهر را صادر میکنند و ( برای برخی مواد مخدر مثل شیشه میتوان از برخی آزمایشات دقیقتر ولی پر هزینه تر، مثل “تست مو” برای اثبات اعتیاد استفاده نمود )

در صورت داشتن سوال راجب طلاق توافقی می توانید، با وکلای دادگستری در تماس باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.