اعتیاد شوهر و طلاق زن

با سلام، شوهر من متاسفانه سه ساله که به شیشه معتاده و علاوه بر مشکلات زناشویی که برامون در رابطه ایجاد شده، به فروش برخی وسایل و حتی ضرب و شتم بنده هم روی آورده. من دیروز برگشتم خونه پدرم، واقعا دیگه نمیتونم تحمل کنم، میتونم با اثبات اعتیادش طلاق بگیرم؟

در ابتدا باید گفت که صرف اثبات اعتیاد شوهر، به زن حق طلاق نمیدهد. مطابق شرط هفتم عقدنامه، اعتیاد باید به تشخیص دادگاه مضر باشد و زندگی را مختل کند. همچنین در صورت اثبات اعتیاد، معمولا قضات مهلتی را به شوهر برای ترک میدهند.

توجه : عقدنامه های ازدواج دارای ۱۲ بند هستند که در صورت امضا توسط شوهر، زن اختیار را خواهد داشت که با اثبات آن شرایط، تقاضای طلاق نماید.

نکته اول : علاوه بر ۱۲ بند عقدنامه، زن می تواند از طریق قاعده” عسر و حرج” ( به معنی سختی و دشواری ) و با اثبات اعتیاد غیرقابل درمان و زیان آور شوهر خود، از دادگاه تقاضای طلاق نماید که البته فرآیند طولانی و سختی دارد.

نکته دوم : اگر مرد معتاد چند بار به کمپ رفته باشد، به این معناست که نمبتواند به طور مستمر پاک بماند، بنابرین مدارک کمپ رفتن های ناموفق شوهر می تواند برای زن در دادگاه مفید باشد. همچنین اعتیاد سابق شوهر بر فرضی که بعد ار آن ترک کرده باشد،  هیچ اختیاری را به زن برای طلاق نخواهد داد.

نکته سوم : برای اثبات اعتیاد، دادگاه معتاد را به پزشکی قانونی میفرستد، اما معتادها با ترفندهای میتوانند از مثبت بودن تست اعتیاد، رها شوند. بنابراین به غیر از تست اعتیاد شهاد شهود موثر است. بعضی از قضات از طریق مددکاری و یا کلانتری محل دستور تحقیق در مورد وضعیت اعتیاد شوهر را صادر میکنند و ( برای برخی مواد مخدر مثل شیشه میتوان از برخی آزمایشات دقیقتر ولی پر هزینه تر، مثل “تست مو” برای اثبات اعتیاد استفاده نمود )

در صورت داشتن سوال راجب طلاق توافقی می توانید، با وکلای دادگستری در تماس باشید و سوالات خود را از آنها بپرسید.

آیا طلاق توافقی عده دارد

بعضی از کاربران در مشاوره حقوقی ما سوال کرده اند که آیا طلاق توافقی عده دارد یا خیر؟ تصمیم گرفتیم این سوال را در سایت قرار دهیم تا اکثر کاربران این سوال برایشان پیش آمده است، جواب آن را در این مقاله پیدا کنند.

مدت زمان عده زوجه پس از ثبت طلاق توافقی پس از آنکه طلاق توافقی در دفترخانه به ثبت رسید زوجه باید از زمان ثبت طلاق توافقی در دفترخانه به مدت ۳ ماه عده نگه دارد یعنی در این مدت زمان نمیتواند ازدواج کند.

اگر زن یائسه یا دختر باکره و دوشیزه باشد که در این دو مورد هیچ گونه عده ای پس از ثبت طلاق وجود ندارد که بخواهیم در مورد مدت آن صحبت کنیم و در این دو مورد زوجه می تواند هر زمانی که بخواهد مجددا ازدواج کند و نیازی به نگه داشتن عده نیست.

طلاق توافقی و نفقه زن

اگر زن تخصیل کرده یا بیسواد از شهر یا روستا و از خانواده فقیر با ثروتمند باشد، میزان نفقه متفاوتی خواهد داشت، چون نیازهای این دو قشر با هم فرق می کند. در قانون همه زنان باید نیازهای اولیه شان تامین شود. اما میزان این نیازها با شان اجتماعی زنان ارتباط مستقیم دارد.

نکاتی در مورد طلاق توافقی و نفقه زن :

۱- نفقه عبارت است از تامین همه نیازهای متعارف و متناسب با شرایط زن. این نیاز ها باید زن به شوهرش بگوید ” دلم لامبورگینی میخواد!!! ” شوهر وظیفه ای برای تامین این خواسته یا نیاز او نداره. لباس، غذا، اثاث منزل، هزینه های درمانی و… از جمله مثال های در خصوص نفقه می باشند.

۲- در بحث نفقه قانون توجهی به توان مالی مرد ندار، اما مطابق رویه های موجود، تمام کارشناسان  نفقه در هنگام تعیین مبلغ، به توان مالی خوبی داشته باشد. حتما نفقه بالایی برای زن تعیین میکنند.  همچنین رویه ای وجود دارد که بر اساس آن کارشناسان به خاطر مصالح خانواده، ناتوانی مالی مرد را به صورت پنهان در نظر می گیرند و در تعیین میزان نفقه، مراعات مرد فقیر را می کنند. اما بعضا دیده شده قضات خطاب به مردانی که زن ثروتمند و از طبقه بالا گرفته اند، می گویند : ” شما که میدونستی همسرت از طبقه و بالاست برای چی ازدواج کردی؟ الان نمیتوانی از زیر بار نفقه شانه خالی کنی”

۳- اگر زنی پس از ازدواج بیمار شود، زوج موظف به تامین مخارج درمانی او است.

اگر همچنان راجب طلاق توافقی سوال دارید می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی رایگان ما استفاده کنید و سوالات خود را از وکلای مجرب خانواده ما بپرسید.

 

طلاق گرفتن توافقی | طلاق توافقی چیست

در برخی موارد زن و مرد، بنا به دلایل مختلف، تصمیم میگیرند که بدون جنگ و دعوا و با توافق در مورد همه مسایل، از هم جدا شوند که در این صورت موضوع طلاق توافقی پیش می آید.

توجه :

لازم به ذکر است که حکم طلاق توافقی معمولا سریعتر صادر می شود. البته این امر پس از طی مراجلی صورت میگیرد.

برای طلاق گرفتن توافقی، زن و شوهر باید همراه شناسنامه و عقدنامه به دادگاه بروند و در خصوص همه مسائل از جمله حضانت فرزند، ملاقات او، مهریه، جهیزیه، نفقه، اجرت المثل و غیره توافق کنند ( در این حالت زن می تواند مهر خود را به صورت کامل بگیرد، اما از آنجا که معمولا مردان راضی نمیشوند که هم مهریه را به طور کامل پرداخت کنند و هم به طلاق رضایت دهند، بنابراین زنان همه یا بخشی از مهریه خود را می بخشند تا همسرشان را برای طلاق راضی کنند. ) پس از تقدیم دادخواست، دادگاه آنان را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع میدهد.

سپس زن یا مرد یا وکیلشان مدارک مورد نیاز دادگاه اعم از تست بارداری و فرم مشاوره خانواده به دادگاه می دهند.

کسانی که گواهی امکان عدم سازش را از دادگاه می گیرند سه ماه فرصت دارند تا صیغه طلاق را جاری شود و اگر زن و شوهر ظرف سه ماه آن را اجرا نکردند دیگر اعتباری ندارد.

طبق آمار ۸۰ درصد طلاق هایی که انجام می شود به درخواست زنان می باشد. همچنین متاسفانه هر ساعت ۱۸ زوج از یک دیگر جدا میشوند و درصد بالایی از این جدایی ها در سال نخست زندگی مشترک اتفاق می افتد.

برای طلاق گرفتن توافقی ، نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسند وجود ندارد و زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند.

آیا زوج می تواند پس از انجام طلاق خلع رجوع کند؟

با توجه به مواد ۱۱۴۳ الی ۱۱۴۹ قانون مدنی در طلاق خلع تا زمانی که زن به مال البذل (مالی را که زن بذل کرده) رجوع نکرده، شوهر نیز نمی تواند به طلاق رجوع کند. توضیح اینکه: زن بعد از اجرای صیغه طلاق تا عدّه طلاق باقی است می تواند از آنچه که بذل کرده پشیمان شود و آن را از شوهر مطالبه نماید و شوهر در مقابل، این حق را پیدا می کند که به طلاق رجوع کند. و برای اینکه این رجوع صورت گیرد شوهر با قصد و اراده باید لفظی بگوید یا عملی انجام دهد که دلالت بر رجوع داشته باشد مثلاً بگوید از طلاق رجوع کردم و یا … در این صورت بدون اینکه به عقد نکاح مجدد نیاز باشد، طلاقی که انجام گرفته نادیده تلقی می شود و تمام اوضاع و احوال به حال قبل از طلاق برمی گردد.

طلاق توافقی و مهریه

در این مقاله که توسط وکلای دادگستری نوشته شده است به صورت کامل طلاق توافقی و روش گرفتن مهریه و شرایط آن را در طلاق توافقی برای شما گنجانده اند که می توانید با خواندن مقاله به اکثر سوالات خود راجب گرفتن مهریه در طلاق توافقی، برسید.

ادامه مطلب “طلاق توافقی و مهریه”

هزینه طلاق توافقی | طلاق توافقی ارزان

همانطور که می دانید برای دادن هر دادخواستی در دادگاه می بایستی هزینه دادرسی پرداخت کرد و با توجه به این که امروزه دادخواست ها از طریق دفاتر الکترونیک قضایی ثبت می گردد هزینه ای نیز این دفاتر که بخش خصوصی محسوب می شوند دریافت می کنند.

ادامه مطلب “هزینه طلاق توافقی | طلاق توافقی ارزان”

طلاق توافقی از طرف مرد

طلاق توافقی از طرف مرد، مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون مدنی ( پرداخت حق و حقوق زن اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی (شرط نصف شدن اموال مرد و دادن تا نصف آن به زن)) در هر زمان برای طلاق همسرش اقدام کند.

ادامه مطلب “طلاق توافقی از طرف مرد”

طلاق توافقی چند روز طول میکشد

معمولا طلاق توافقی بدون حضور وکیل ۱۵ الی ۳۰ روز طولی می کشد و این زمان در شهرهای مختلف ایران متفاوت می باشد. جالب این که حتی در شهر تهران هر شعبه دادگاه خانواده برای خود مشی مخصوصی دارد. بعضی قضات وقت رسیدگی تعیین می کنند و طرفین یا وکلای آن ها را ضمن تعیین وقت برای رسیدگی دعوت می کنند و بعضی از دادگاه ها نیز در وقت فوق العاده و در مدت زمان کمتری به پرونده رسیدگی و رای (گواهی عدم امکان سازش) صادر می کنند. در واقع می توان گفت هر شعبه ای که دادخواست طلاق توافقی به آن ارجاع می شود با توجه به سلیقه قاضی مدت زمان مربوط به خود دارد.

ادامه مطلب “طلاق توافقی چند روز طول میکشد”

طلاق توافقی در کرج

اگر شما در کرج ( البرز ) سکونت دارید و میخواهید طلاق بگیرید و دوست دارید با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان کارتان انجام شود بهتر است طلاق توافقی خود را به ما بسپارید.

با توجه به اینکه دفتر ما در صادقیه می باشد و نسبتا به کرج نزدیک می باشد، و شما فقط یک بار و اون هم برای وکالت دادن به وکلای ما تشریف میارید، طلاق توافقی را به ما بسپارید.

زیرا طلاق توافقی در کرج زمان زیادی می برد و دادگاه ها مدت زیادی را برای این کار در نظر میگیرند اما وکلای ما در تهران کار شما را دو روزه بدون حضور زوجین و با هزینه کم برای شما انجام خواهند داد.

همچنین وکلای ما در کرج برای طلاق توافقی کرج و دیگر امور مانند مهریه نفقه و اجرت المثل نیز دارای شعبه می باشد. اما نظر ما این است که به شعبه تهران ما بیایید تا کارتان سریع تر انجام شود.

در صورت داشتن سوال در زمینه طلاق توافقی تلفن را برداشته و از مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان ما استفاده کنید و به سوالات خود پاسخ دهید.

نمونه دادخواست طلاق توافقی

ما در اینجا برای شما دو نمونه از دادخواست طلاق توافقی را آورده ایم که هر جفت آن معتبر است و می توان از آن استفاده کرد.

نمونه اول :

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران  با سلام احتراما اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

نمونه دوم :

به شرح مندرج در سند ازدواج رسمی شماره ترتیب ………… دفتر ازدواج شماره…………..اینجانب ………. با …………..در تاریخ ……….. ماه ………….به عقد دائم یکدیگر در آمده ایم که با وصف آنکه دارای فرزند مشترک نمی باشیم/می باشیم بواسطه عدم تفاهمات اخلاقی وروحی منجر به اختلافات متعدد حاصله قادر به ادامه زندگی مشترک زناشوئی نمی باشیم لهذا بواسطه مذکور شده مصمم به طلاق بوده با تقدیم دادخواست مذکور صدور گواهی مذکور جهت ارائه به دفترخانه طلاق واجرای صیغه طلاق را درخواست داریم. شرایط و توافقات حاصله به این شرح است: ۱-زوجه تمامی مهریه خود/یا قسمتی از آنرا را شامل ……….. سکه بهار آزادی یا وجه نقد ومبلغ …………………….ریال را همزمان با اجرا ووقوع طلاق به زوج بذل نموده وزوج قبول بذل می نماید.۲-جهیزیه در نزد زوجه بوده ووی ادعای در اینخصوص ندارد.۳-زوجه باردار نبوده و فاقد فرزند مشترک /یا دارای ……فرزند مشترک می باشیم و شرایط حضانت و ملاقات به این شرح است…………………………………………………….۴-زوجه ادعای در خصوص نفقه واجرت المثل ندارد/یا دارد و…………….مبلغ دریافت می نماید.

در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی برای طلاق توافقی دارید می توانید با موسسه حقوقی ما تماس گرفته و با وکلای حرفه ای خانواده ما صحبت کنید و مشکل خود را با آنها در میان بگذارید.