طلاق گرفتن توافقی | طلاق توافقی چیست

در برخی موارد زن و مرد، بنا به دلایل مختلف، تصمیم میگیرند که بدون جنگ و دعوا و با توافق در مورد همه مسایل، از هم جدا شوند که در این صورت موضوع طلاق توافقی پیش می آید.

توجه :

لازم به ذکر است که حکم طلاق توافقی معمولا سریعتر صادر می شود. البته این امر پس از طی مراجلی صورت میگیرد.

برای طلاق گرفتن توافقی، زن و شوهر باید همراه شناسنامه و عقدنامه به دادگاه بروند و در خصوص همه مسائل از جمله حضانت فرزند، ملاقات او، مهریه، جهیزیه، نفقه، اجرت المثل و غیره توافق کنند ( در این حالت زن می تواند مهر خود را به صورت کامل بگیرد، اما از آنجا که معمولا مردان راضی نمیشوند که هم مهریه را به طور کامل پرداخت کنند و هم به طلاق رضایت دهند، بنابراین زنان همه یا بخشی از مهریه خود را می بخشند تا همسرشان را برای طلاق راضی کنند. ) پس از تقدیم دادخواست، دادگاه آنان را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع میدهد.

سپس زن یا مرد یا وکیلشان مدارک مورد نیاز دادگاه اعم از تست بارداری و فرم مشاوره خانواده به دادگاه می دهند.

کسانی که گواهی امکان عدم سازش را از دادگاه می گیرند سه ماه فرصت دارند تا صیغه طلاق را جاری شود و اگر زن و شوهر ظرف سه ماه آن را اجرا نکردند دیگر اعتباری ندارد.

طبق آمار ۸۰ درصد طلاق هایی که انجام می شود به درخواست زنان می باشد. همچنین متاسفانه هر ساعت ۱۸ زوج از یک دیگر جدا میشوند و درصد بالایی از این جدایی ها در سال نخست زندگی مشترک اتفاق می افتد.

برای طلاق گرفتن توافقی ، نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسند وجود ندارد و زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند.

آیا زوج می تواند پس از انجام طلاق خلع رجوع کند؟

با توجه به مواد ۱۱۴۳ الی ۱۱۴۹ قانون مدنی در طلاق خلع تا زمانی که زن به مال البذل (مالی را که زن بذل کرده) رجوع نکرده، شوهر نیز نمی تواند به طلاق رجوع کند. توضیح اینکه: زن بعد از اجرای صیغه طلاق تا عدّه طلاق باقی است می تواند از آنچه که بذل کرده پشیمان شود و آن را از شوهر مطالبه نماید و شوهر در مقابل، این حق را پیدا می کند که به طلاق رجوع کند. و برای اینکه این رجوع صورت گیرد شوهر با قصد و اراده باید لفظی بگوید یا عملی انجام دهد که دلالت بر رجوع داشته باشد مثلاً بگوید از طلاق رجوع کردم و یا … در این صورت بدون اینکه به عقد نکاح مجدد نیاز باشد، طلاقی که انجام گرفته نادیده تلقی می شود و تمام اوضاع و احوال به حال قبل از طلاق برمی گردد.

طلاق توافقی و مهریه

در این مقاله که توسط وکلای دادگستری نوشته شده است به صورت کامل طلاق توافقی و روش گرفتن مهریه و شرایط آن را در طلاق توافقی برای شما گنجانده اند که می توانید با خواندن مقاله به اکثر سوالات خود راجب گرفتن مهریه در طلاق توافقی، برسید.

ادامه مطلب “طلاق توافقی و مهریه”

هزینه طلاق توافقی | طلاق توافقی ارزان

همانطور که می دانید برای دادن هر دادخواستی در دادگاه می بایستی هزینه دادرسی پرداخت کرد و با توجه به این که امروزه دادخواست ها از طریق دفاتر الکترونیک قضایی ثبت می گردد هزینه ای نیز این دفاتر که بخش خصوصی محسوب می شوند دریافت می کنند.

ادامه مطلب “هزینه طلاق توافقی | طلاق توافقی ارزان”

طلاق توافقی از طرف مرد

طلاق توافقی از طرف مرد، مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون مدنی ( پرداخت حق و حقوق زن اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی (شرط نصف شدن اموال مرد و دادن تا نصف آن به زن)) در هر زمان برای طلاق همسرش اقدام کند.

ادامه مطلب “طلاق توافقی از طرف مرد”

طلاق توافقی چند روز طول میکشد

معمولا طلاق توافقی بدون حضور وکیل ۱۵ الی ۳۰ روز طولی می کشد و این زمان در شهرهای مختلف ایران متفاوت می باشد. جالب این که حتی در شهر تهران هر شعبه دادگاه خانواده برای خود مشی مخصوصی دارد. بعضی قضات وقت رسیدگی تعیین می کنند و طرفین یا وکلای آن ها را ضمن تعیین وقت برای رسیدگی دعوت می کنند و بعضی از دادگاه ها نیز در وقت فوق العاده و در مدت زمان کمتری به پرونده رسیدگی و رای (گواهی عدم امکان سازش) صادر می کنند. در واقع می توان گفت هر شعبه ای که دادخواست طلاق توافقی به آن ارجاع می شود با توجه به سلیقه قاضی مدت زمان مربوط به خود دارد.

ادامه مطلب “طلاق توافقی چند روز طول میکشد”

طلاق توافقی در کرج

اگر شما در کرج ( البرز ) سکونت دارید و میخواهید طلاق بگیرید و دوست دارید با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان کارتان انجام شود بهتر است طلاق توافقی خود را به ما بسپارید.

با توجه به اینکه دفتر ما در صادقیه می باشد و نسبتا به کرج نزدیک می باشد، و شما فقط یک بار و اون هم برای وکالت دادن به وکلای ما تشریف میارید، طلاق توافقی را به ما بسپارید.

زیرا طلاق توافقی در کرج زمان زیادی می برد و دادگاه ها مدت زیادی را برای این کار در نظر میگیرند اما وکلای ما در تهران کار شما را دو روزه بدون حضور زوجین و با هزینه کم برای شما انجام خواهند داد.

همچنین وکلای ما در کرج برای طلاق توافقی کرج و دیگر امور مانند مهریه نفقه و اجرت المثل نیز دارای شعبه می باشد. اما نظر ما این است که به شعبه تهران ما بیایید تا کارتان سریع تر انجام شود.

در صورت داشتن سوال در زمینه طلاق توافقی تلفن را برداشته و از مشاوره حقوقی طلاق توافقی رایگان ما استفاده کنید و به سوالات خود پاسخ دهید.

نمونه دادخواست طلاق توافقی

ما در اینجا برای شما دو نمونه از دادخواست طلاق توافقی را آورده ایم که هر جفت آن معتبر است و می توان از آن استفاده کرد.

نمونه اول :

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران  با سلام احتراما اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

نمونه دوم :

به شرح مندرج در سند ازدواج رسمی شماره ترتیب ………… دفتر ازدواج شماره…………..اینجانب ………. با …………..در تاریخ ……….. ماه ………….به عقد دائم یکدیگر در آمده ایم که با وصف آنکه دارای فرزند مشترک نمی باشیم/می باشیم بواسطه عدم تفاهمات اخلاقی وروحی منجر به اختلافات متعدد حاصله قادر به ادامه زندگی مشترک زناشوئی نمی باشیم لهذا بواسطه مذکور شده مصمم به طلاق بوده با تقدیم دادخواست مذکور صدور گواهی مذکور جهت ارائه به دفترخانه طلاق واجرای صیغه طلاق را درخواست داریم. شرایط و توافقات حاصله به این شرح است: ۱-زوجه تمامی مهریه خود/یا قسمتی از آنرا را شامل ……….. سکه بهار آزادی یا وجه نقد ومبلغ …………………….ریال را همزمان با اجرا ووقوع طلاق به زوج بذل نموده وزوج قبول بذل می نماید.۲-جهیزیه در نزد زوجه بوده ووی ادعای در اینخصوص ندارد.۳-زوجه باردار نبوده و فاقد فرزند مشترک /یا دارای ……فرزند مشترک می باشیم و شرایط حضانت و ملاقات به این شرح است…………………………………………………….۴-زوجه ادعای در خصوص نفقه واجرت المثل ندارد/یا دارد و…………….مبلغ دریافت می نماید.

در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی برای طلاق توافقی دارید می توانید با موسسه حقوقی ما تماس گرفته و با وکلای حرفه ای خانواده ما صحبت کنید و مشکل خود را با آنها در میان بگذارید.

وکیل خانم برای طلاق توافقی

اگر میخواهید که طلاق توافقی شما توسط وکلای دادگستری پایه یک ما انجام شود و دوست دارید که یک خانم کار شما را انجام دهد می توانید به موسسه ما این کار را بسپارید. موسسه ما با دارا با تیم قوی وکلا متشکل از خانم و آقا کار طلاق توافقی خود را به آنها بسپارید.

مزایای وکیل در طلاق توافقی

با توجه به اینکه در دوران کنونی کلیه امور به صورت تخصصی اجرا می گردد مزایای بهره گیری از وکیل دادگستری در کلیه امور، جهت پیشبرد بهتر موضوعات عملی کاملا عاقلانه در جهت کاهش هزینه و کاهش زمان و سایر موارد از جمله شکست و اخذ نتیجه نامطلوب می تواند مورد لحاظ قرار می گیرد. وکیل دادگستری در خصوص طلاق توافقی با توجه به تجربه در این گونه موارد با اطمینان بیشتری نسبت به اخذ نتیجه مطلوب شما را یاری نماید.

طلاق توافقی توسط وکیل باعث سرعت و کیفیت بالا میشود و در مواردی نیز طلاق توافقی از طرف زن مطرح میگردد که این برای زمانی است که زن دارای حق طلاق توافقی در دوران عقد می باشد و در آن زمان وکالت در طلاق را گرفته باشد از مراحل طلاق توافقی این است که زن به ما بذل رجوع نکند و در طهر غیر مواقعه باشد مهمترین سوال در این خصوص این است که طلاق توافقی چقدر طول می کشد در جواب باید گفت بدون حضور وکلای پایه یک ما معمولاً ۱۰ تا ۱۵ روز طول میکشد و با حضور وکیل طلاق توافقی حرفه ای و پایه یک ما تنها یک دو روز زمان نیاز است.

طلاق توافقی و حضانت فرزند

طبق قانون، حضانت فرزندان تا سن ۷ سالگی بر عهده مادر و از ۷ سالگی تا سن بلوغ بر عهده پدر و از سن بلوغ به بعد بر اساس تصمیم طفل و اجازه دادگاه خواهد بود. اما در طلاق توافقی همانطور که در اسمش پیداس بر اساس توافق می باشد. یعنی زن و مرد با توافق یکدیگر شرایطی که برای طرفین ایجاد حق خواهد کرد و در همه موارد زندگی اعم از مسائل مالی و حتی حضانت و نگهداری فرزند با یکدیگر توافق نموده سپس از یکدیگر جدا می­شوند و طرفین ملزم به رعایت توافقات خواهند بود بنابراین در طلاق توافقی زن و مرد می­توانند توافق کنند که حضانت فرزند زیر ۷ سال حتی نوزاد با پدر باشد یا با مادر زن و شوهر توافق کنند که حضانت فرزند مشترک بالای ۷ سال آنها بر عهده مادر باشد ولیکن در هر حال تفویض حضانت به پدر و یا مادر مانع ملاقات فرزندان برای پدر یا مادر نخواهد بود.

حضانت فرزند در صورت ازدواج مادر

ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ هم چنین مقرر کرده: «هرگاه دادگاه تشخیص دهد توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل بر خلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی حق شود، می تواند در خصوص اموری از قبیل حضانت به دیگری، یا تعیین شخص ناظر با پیش بینی صدور نظارات وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ نماید.»

آنچه از تمام موارد استنادی قانونی استنباط می شود - خاصه مقررات جدید تر - ملاک در حضانت فرزند مشترک چه بعد از طلاق چه قبل از آن مصلحت طفل است که تشخیص آن با توجه به وضعیت زوجین و اوضاع و احوال، با دادگاه است و به صراحت نمی توان گفت که با ازدواج مجدد حضانت از او سلب خواهد شد یا خیر. چه بسا دو پرونده ای قاضی با عنایت، ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی حکم بر سلب حضانت مادر در صورت ازدواج مجدد صادر کند و چه بسا که استدلال کند که توافق زوجین فرضا در طلاق توافقی ملاک اعتبار است و این توافق بین پدر و مادر لزوم الرعایه است قانونگذار دست قاضی را با عبارت تشخیص مصلحت طفل حتی در صورت توافق قبلی زوجین (بر طبق ماده ۴۱ قانون خانواده ) به درستی باز گذاشته است، تکلیف حضانت را با رعایت مصلحت طفل در اختیار دادگاه گذاشته است.

مراحل طلاق توافقی

امیدواریم اساساً طلاق ریشه کن شود و مانند قدیم قباحت آن باعث دوری از طلاق گردد در اصل ماجرا چه طلاق توافقی باشد چه یکطرفه ، خانواده ای از هم پاشیده میشود و فرزندانی بیگناه با مشکلات فراوان روحی راهی اجتماع میگردند و همین اسباب مشکلات جدید است . طلاق زمانی توافقی است که طرفین بر سر میزان مهریه ،نفقه و اجرت المثل توافق دارند و برای حضانت فرزندان تعیین تکلیف میکنند و مشخص میکنند جهیزیه نزد چه کسی ست. پس از توافق باید به همراه یکدیگر به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایند.

پس از مدتی و دریافت پیامک به شعبه دادگاه خانواده مربوط مراجعه نموده و پس از تشکیل پرونده ، زوجه باید با یک قطعه عکس و اصل کارت ملی خویش از شعبه ،نامه ی آزمایشگاه خود را دریافت نماید و پس از واریز مبلغ بیست و پنج هزار تومان به حساب آزمایشگاه ، آزمایش داده و جواب آن را که نشان میدهد ایشان باردار هستند یا خیر ، به دفتر شعبه تحویل دهند.

در مرحله بعد پس از واریز مبلغ شصت هزار تومان به حساب داوری، هردو باهم به داوری مراجعه نموده و توافقات قبلی خویش را به داور اعلام میکنند و داوری صادر میگردد. پس از ارایه برگه داوری به دفتر شعبه ، جلسه رسیدگی تشکیل میگردد و رای طلاق صادر میشود و ظرف یک هفته الی ۱۰ روز ابلاغ میگردد. پس از ابلاغ رای باید طرفین حق تجدیدنظر و فرجام خواهی خویش را ساقط نمایند تا رای قطعی گردیده و قابل اجرا گردد.

در مرحله بعد طرفین با رای قطعی شده، اصل سند نکاح و اصل شناسنامه های خود به یکی از دفاتر طلاق مراجعه می نماید و در صورتی که زوجه در طهر غیر مواقعه باشد در حضور دو شاهد صیغه طلاق جاری میگردد و سند طلاق صادر گردیده به زوجه تحویل میگردد و شناسنامه های طرفین ممهور به مهر طلاق میگردد و پس از این زوجه باید سه ماه و ده روز عده نگه دارد .

در صورت داشتن سوال راجب مدارک لازم برای طلاق توافقی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید تا مدارک خود را برای طلاق توافقی کامل کنید.

در صورت نیاز به مشاوره با وکلای دادگستری خانواده می توانید با ما تماس بگیرد تا به سوالات شما جواب دهیم.